طبق یك تحقیق منتشر شده در مجله «كورنت بیولوژی»، یك زن 44 ساله مبتلا به یك شكل نادر آسیب مغزی از هیچ چیز نمی‌ترسد.

به گزارش ایسنا، این زن از نوعی وضعیت ژنتیكی موسوم به بیماری Urbach-Wiethe مبتلا است.


این وضعیت كاملا نادر بوده و از سال 1929 تا كنون فقط 300 مورد از این بیماری گزارش شده‌است. این بیماری از جهش یك ژن روی كرومزوم یك به وجود می‌آید كه پروتئین ماتریس خارج‌سلولی را كدگذاری می‌كند.


علائم بیماری بسیار متنوع بوده و در 50 درصد موارد تصلب و سخت شدگی لوب تمپورال داخلی مغز دیده شده‌است. در مورد این زن 44 ساله، این آسیب منجر به انحطاط بادامه مغز كه یك ساختار كوچك بادامی شكل است و مسئولیت ترس و سایر احساسات را بر عهده دارد می شود.


این زن طی دو دهه گذشته تحت بررسی كامل محققان قرار گرفته است.


تحقیقات اولیه نشان داد كه حافظه تصویری غیر كلامی وی معیوب شده و از سوی دیگر ضریب هوشی وی بسیار پایین است.


وی همچنین رفتارهای نامناسب اجتماعی دارد. در نتیجه این موضوع دریافت شد كه وی قادر نیست احساسات را از حالت چهره دریافت كند.


محققان برای آزمایش احساسات ترس این زن تلاش كردند وی را بترسانند. آنها ابتدا وی را به یك فروشگاه حیوانات خانگی عجیب و غریب برده و وی را در معرض مارها قرار دادند، اما وی از آنها نترسید. در اقدامات بعدی از جمله نمایش فیلم‌های ترسناك نیز وی هیچ‌گونه نشانه ای از ترس از خود نشان نداد.


با این حال وی مفهوم ترس را می‌شناسد و می‌تواند ترس را در صدای مردم تشیص دهد.


با اینكه در تحقیقات اولیه شواهدی در مورد تغییر واكنش‌ها به ترس در بیماران مبتلا به آسیب بادامه مغز وجود داشت، این اولین باری‌ است كه به طور سیستماتیك آزمایش ترس در یك بیمار انجام می گیرد .‌

نوشته شده در تاریخ شنبه 4 دی 1389    | توسط: Behzad    | طبقه بندی: روان شناسی،     |
نظرات()